Ako kombinovať syry s nápojmi a pokrmami?
Blaťácké zlato
S vínom ide Blaťácke zlato skvele dohromady. Hodí sa predovšetkým k bielym vínam z odrôd Chardonnay, Pinot Blanc či Pinot Gris. Dobrou voľbou je však aj Rizling rýnsky či Rizling vlašský. Vína, ktoré zreli v sudoch, skvelo zvýraznia chuť Blaťáckeho zlata s orechami. Variant so zeleným čiernym korením podčiarknu vína typu veltlín, ale možno využiť aj ľahšie červené vína z odrôd Cabernet Savignon alebo Merlot.
Tento syr si obľúbia milovníci vyprážaného syra. Blaťácke zlato je jedným z najlepších syrov, po ktorom môžete siahnuť, ak sa rozhodnete si ho pripraviť. Vhodné je tiež na nakladanie. Naše nakladané Blaťácke zlato žne obdiv, ale naložiť si ho môžete aj doma. Je tiež vhodné do nátierok či omáčok.
Juhočeská niva
Možno ju využiť tak v teplej, ako aj v studenej kuchyni. Studené pokrmy z nej vhodne doplnia plnšie vína s vysokým zvyškovým cukrom, ako sú ľadové či slamové vína alebo červené ovocné. K steakovým omáčkam z nivy sa potom skvelo hodia vyzreté mohutné červené vína. Všeobecne platí, že čím viac sa syr používa samostatne, tým viac sa hodia vína slamové, ľadové či botrytické výbery.
Zo syrov s modrou plesňou isto stojí za zmienku aj Juhočeská Zlatá niva, ktorá má vďaka vyššiemu obsahu tuku ešte krémovejšiu a jemnejšiu chuť. Výborne sa vyníma na slávnostných tabuliach v kombinácii s prirodzenou sladkosťou ľadových či slamových vín, takisto Niva Premium.
Menej vyzretý syr je vhodný na tvorbu nátierok, obaľovanie alebo do šalátov, má totiž pevnejšiu konzistenciu. Ku koncu trvanlivosti sa niva hodí skôr na priamu konzumáciu, práve napríklad s vínom, ale je vhodná aj do omáčok, na zapečenie, rakletovanie, ale tiež nakladanie. Vyskúšajte našu nakladanú Juhočeskú nivu, nebudete ľutovať.
.
Kamadet
Ku klasickej verzii kráľovského syra sa hodí ovocný Merlot alebo Cabernet Sauvignon. Pinot Noir, Modrý Portugal či André budú skvelými spoločníkmi variantu s orechmi. Kamadet so zeleným čiernym korením možno doplniť pikantnými tónmi Frankovky alebo Cabernetu Sauvignon.
Kamadet je syr camemberského typu, je tak vhodný aj na gril a na nakladanie. Skvelo si ho však tiež vychutnáte len tak.
Tylžský syr
Chuť nášho prémiového syra bezpochyby podčiarkne vyzretejšie Veltlínske zelené, Rulandské biele či sivé, ale skvelo sa hodí aj Chardonnay. Použiť možno tiež jemnejšie biele vína, ktorým však nechýba štruktúra alebo sekt vyrábaný klasickou metódou.
Klasický Tylžský syr sa perfektne hodí na syrové fondue, do nákypov, ale aj na zapekanie či rakletovanie. Archívny Tylžský syr je vhodný na nastrúhanie na cestoviny, čím dostanú úplne iný, luxusnejší rozmer. Dávať ho do omáčok či zapekať je škoda, najlepšie si ho vychutnáte len tak, k vínu. Tento syr možno archivovať, zatvoriť ho teda do chladničky na pár rokov nie je problém, ale kto z nás to vydrží?
Madeland
Syr holandského typu je typický svojou orieškovo-mandľovou chuťou. Špecifická chuť vynikne ešte výraznejšie v spoločnosti bielych vín typu rizling, silvánske či burgundské. Madeland si môžete vychutnať aj vo variante Fitness, ktorý vynikne v kombinácii kvalitných vín typu Müller Thurgau, Muškát moravský a s niektorými typmi ružových vín.
Madeland sa skvelo hodí nielen na zapekanie, ale tiež rakletovanie. Výborný je v syrovom quiche, ale napríklad aj v karbonátkach. Vyskúšajte naše karfiolové karbonátky a mnoho ďalších receptov.
Romadur a Juhočeský syreček
Tieto syry by len málokto zapíjal vínom, my Česi sme hlavne pivári a k pivu sú úplne ideálne. Pre tých, ktorí neriešia diéty a radi si pochutnajú na tučnejších syroch, je tu Romadúr. Napokon, ako hovorí náš Majster syrár, tuk je nositeľom chuti. Pre tých, ktorí preferujú skôr nízkotučné syry, je tu syrček, ktorý iste skvelo splní ich očakávania.
Aby sme syry nemuseli k pivu jesť len tak samotné, aj keď aj to je skvelý variant, môžeme z nich urobiť nátierku na chlieb. Syry sú tiež vhodné na gril, na rakletovanie alebo do hamburgeru či sendviča. Ich využitie je naozaj široké, výborné sú aj naložené.